Kdybychom nahlédli (ve vší počestnosti) do soukromí lidských příbytků, objevíme tam mnohdy zajímavá fakta. V první řadě je téměř v každé domácnosti televize, která vytváří dominantu obývacího pokoje, a pak se v místnostech objevuje nábytek zpravidla rozmístěný zcela nevhodně. Jde o běžné kusy nábytku, jako jsou postele, psací stoly, šatní skříně a komody, a tu a tam nalezneme vestavěné skříně na míru.
Bytový architekt Evalofa po návštěvě takového prostředí obvykle přijde s návrhem, který obytný prostor změní k nepoznání. Jde totiž o to vhodně sestavit nejen nábytek, ale i další vybavení bytu, provést určité stavební zásahy a změny, které vytvoří dispoziční řešení mnohem lépe využitelné, útulné a praktické.
Volba stylu – chcete-li oslovit bytového architekta a požádat jej o spolupráci, měli byste v první řadě mít jasno o vámi preferovaném bytovém stylu. I když je fakt, že architekt někdy dokáže poradit i v tomto směru a změnit priority a vkus dotyčného nerozhodného klienta téměř ze dne na den.
Měli byste tedy k určitému stylu více tíhnout, zajímat se buď o moderní pojetí se sklem a kovem, anebo dávat přednost bílé barvě veškerého vybavení, případně obdivovat rustikál – selský venkovský styl, anebo upřednostnit v bytě retro nábytek a bytové doplňky. Stylů existuje celá řada a architekti se s nimi setkávají ve své praxi dnes a denně – je to zároveň jejich záliba, protože tuto profesi nelze naučit nazpaměť tak, jako báseň Karla Hynka Máchy. Potřebujete k tomu dostatečné vnitřní cítění, smysl pro prostorová uspořádání a kombinace barev a také pro modulaci každodenního pohybu v místnosti v praktickém životě.
Nezapomínejte také na to, že bytoví architekti navrhují interiéry i pro kanceláře a firemní prostory, obchody a provozovny, a že je také odlišné zařizovat obývací pokoj s ložnicí ve srovnání s dětskými pokoji.